На иницијативу Удружења грађана „Мали див“ у Лозници ће у недељу 17. новембра по први пут бити обележен Светски дан превремено рођене деце. Тог дана у вечерњим сатима Вуков дом културе биће осветљен љубичастим рефлекторима будући да та боја представља симбол превремено рођене деце.
Наиме, 17. новембра, широм света, организују се активности које имају за циљ подизање свести у јавности о проблему превременог рађања. Једна од тих активности је осветљавање познатих грађевина декоративном расветом љубичасте боје, а осим ње симбол представља и низ од десет дечјих чарапица од којих најмања међу њима симболизује превремено рођену бебу. На конференцији за штампу приређену јуче (15.новембра) испред Вуковог дома културе, Тања Глишић Матић, начелница Одељења за друштвене делатности, изјавила је да бебе које се роде пре времена захтевају посебну пажњу и негу, подршку специјалних уређаја али и обученог медицинског особља.
- У Србији се годишње роди више до 4.000 беба пре времена, односно једанаест беба дневно. Бебе и њихови родитељи требају подршку после рођења и касније у различитим развојним фазама и то је наш циљ, да обележавањем овог дана укажемо на то. Имала сам прилику да разговарам са људима који раде са превремено рођеним бебама и они кажу да је сваки дан важан, сваки плач се другачије тумачи, да се сваки откуцај срца броји, јер је симбол наде. Ова деца су посебно осетљива и рањива, али су изузетно јака, зато ово удружење и носи назив „Мали див“ јер се они боре за почетак живота – рекла је Глишић Матић.
Како је рекао др Милан Ђорђић, гинеколог акушер у лозничкој Општој болници, под превремено рођеном децом подразумевају се све трудноће које су завршене пре 37 недеље. У лозничкој болници на хиљаду живорођене деце 35 до 37 буде превремено рођено.
- Када се очекује порођај пре 34 недеље трудимо се да се та деца упуте у Београд у терцијарни ниво здравствене заштите како би добила одговарајућу негу. Превремено рођена деца имају много проблема и код њих се очекује доста ризика, потребна је изузетно добро опремљена неонатолошка служба са образовним кадром који прати најновије трендове у овој области. У Лозници је то у великој мери развијено али постоји простор за напредовање – рекао је Ђорђић.
Истакао је да су последице код превремено рођене деце различите, услед недостатка пажње могу да имају проблеме са оштећењем слуха, теже проходају. У првим данима им треба посветити велику пажњу како би последице биле што мање, зато је неопходна добра сарадња лекара и родитеља који су под посебним стресом, јер првих дана нису са својим дететом.
– Било је много тешко, само смо могли да је гледамо кроз стакло и то 24 дана – рекла је Јадранка Митровић, мајка девојчице Дрине рођене у 32 недељи у Италији. У Србију смо дошли када је имала пет месеци јер на Институту неонатологије нисмо добили одговарајућу подршку. Водили смо је код неонатолога који нам је дао препоруку да идемо у Бању Ковиљачу у Специјалну болницу. Пошто нисмо могли то право да остваримо преко РФЗО јер како су нам рекли, дијагноза није била тешка, ишли смо приватно, два месеца. Доживели смо тамо лепо искуство са педијатрима и читавим особљем са којима смо и данас у контакту. Дрина је сада немирна девојчица, много паметна и ја сам поносна што сам све то изгурала. То представља велики стрес за целу породицу, али нажалост немамо психолошку помоћ од надлежних установа – рекла је Јадранка.
Она апелује на надлежне да се превремено рођеној деци иако немају тешку дијагнозу, омогући рехабилитација у бањи, како би се што пре почело са вежбама за развој мозга.
Будући да се рађају незреле, последице код превремено рођене бебе могу бити веома озбиљне и трајне. Статистике показују да је превремено рођење водећи узрок смртности деце млађе од годину дана и други водећи узрок смртности деце млађе од пет година. Сваке године због превременог рођења умре милион беба!
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И...
У ЦЕНТРУ ГРАДА – Нова паркинг места
ГЕРОНТО-ДОМАЋИЦЕ - На обуци десет полазница
data-matched-content-ui-type="image_card_stacked" data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"