После Шапца и Богатића у Лозници је данас (14.јануар) одржана презентација и јавна расправа поводом Нацрта плана детаљне регулације инфраструктурног коридора државног пута првог Б реда, број 26 на територији града Лознице. Презентација је одржана у оквиру јавног увида који је почео 26. децембра прошле године а трајаће до 24. јануара до када грађани у писаној форми могу поднети примедбе и предлоге на Нацрт.
Наручилац плана је ЈП ‘’Путеви Србије“ а обрађивач је Институт за архитектуру и урбанизам Србије и Институт за путеве чији су представници Мирослав Марић и Наташа Даниловић Христић данас грађанима представили нацрт и покушали да одговоре на бројне примедбе. Интересовање је било огромно па је скупштинска сала била мала да прими све заинтересоване грађане махом из Лешнице, Јелава, Липничког Шора с обзиром да ће нова саобраћајница донети велике промене у њихове животе. Неки од њих, како су рекли, остаће без своје дедовине, без услова да се баве пољопривредом или сточарством те им је на тај начин онемогућено да издржавају породице. Како су рекли, није у питању само материјална страна већ и душевна која ничим не може да се надокнади. Питања су се углавном односила на појединачне парцеле које ће изградњом пута остати са друге стране, да ли ће бити обезбеђени прелази преко пута или су предвиђени пролази испод моста на Јадру чија је изградња планирана. Мештани Јелава питају где ће бити укључења на пут јер према садашњој траси њихова деца ће уместо два километра сада до школе путовати три пута више, те ко ће платити увећане путне трошкове. Питали су да ли је изградњом овог пута предвиђено решавање заштите ако се излије Дрина.
Према речима Мирослава Марића, од надлежних у ЈП„Србија путеви“ чекају се локацијски услови у оквиру којих ће бити објашњена и посебна технологија извођења насипа. Како је рекао, већи део града биће заштићен насипом. Како је рекао Јанко Алексић из Јелава, ово место је специфично јер има четири реке, Дрину, Јадар, Кривајицу и Црњеву. Налази се на простору које је ниже од нивоа воде и претрпели су велике штете приликом поплава.
- Проблем је насип који се налази у Козјаку а сада ћемо имати и насип са друге стране тако да са зебњом очекујемо будућност. Интересује ме да ли ће бити плочастих пропуста кроз које ће уколико дође до прибијања насипа Јадра, вода моћи да прође или ћемо бити поплављени два или три метра у висини куће. Поред тога кроз те пропусте би могле да прођу мање радне машине као и дивљач – рекао је он.
Одговорено му је да је планирано и решавање питање хидрологије као и да се водило рачуна да се изградњом пута не направи већи проблем мештанима. Замерке су биле и зашто на овај скуп није дошао и представник ЈП „Србија воде“, да би се и њима изнеле примедбе јер како рече један мештанин „ово предузеће је дало услове за израду плана а река Јадар још није регулисана а како изгледа проблем неће бити решен ни изградњом овог пута.“ Милан Веселиновић из Липничког Шора, рекао је да ће у овом месту изградњом пута око седамдесет кућа, фабричка хала и велика фарма остати са друге стране нове саобраћајнице.
- У предидејном пројекту смо тражили да се помери траса од Јелава објаснивши да је ово земљиште висококвалитетно и предложили да иде земљиштем у државним власништву које није доброг квалитета – рекао је он.
Одговорено му је да је траса планирана на делу где су најбољи геолошки услови те да њено померање са собом носи низ тешкоћа и враћање посла на почетак.
- Ако је план трасе урађен 2007. године како сам онда 2014. године добио дозволу за градњу у Липничком Шору – упитао је грађанин чија је кућа предвиђена за рушење? Како је рекао Трипковић то је управо последица промене трасе која је настала у међувремену.
Мештани су питали и шта се дешава са људима којима се руше куће док не ураде друге, када ће бити спроведена експропријација и који је рок? Према речима Марића, све ће се радити у складу са Законом о експропријацији која ће се можда одвијати по фазама, а о надокнадама ће одлучивати вештаци. Поступак експропријације спроводе ‘’Путеви Србије’’ заједно са локалном самоуправом. Мештани Лозничког Поља питали су да ли ће Лозницу са новим путем повезивати само улица Луке Стевића која је изузетно уска. Одговорено је да ће то локална самоуправа уредити другим планским документима. Презентери су на свако питање, примедбу грађане упућивали да напишу и поднесу своје предлоге који ће бити разматрани. Како је рекла Наташа Даниловић Христић они као обрађивачи нацрта плана заједно са пројектантом дају предог одлуке да се примедба или предлог прихвати или не прихвати, да ли је основана или не или се она делимично прихвата или делимично не прихвата.
- Улажемо велике емоције у овај посао. Људи се боре за своје породице, посао, дедовину, да остану ту где јесу. Немојте да се љутите на комисију ако остане тако како смо планирали. Радимо по траси која је зацртана и на њу својевремено нико није имао примедбе и она се не може померати јер то читав посао враћа на почетак – рекла је она и изазвала буру негодовања и питање зашто онда и подносити примедбе у писаној форми.
Према речима Владана Трипковића, начелника Одељења за просторно планирање и изградњу у градској управи у Лозници, све примедбе које буду поднете разматраће Комисије за планове града Лознице на јавној седници којој ће присуствовати и сви подносиоци примедби.
- Седница ће бити одржана 28. јануара у великој сали Скупштине града са почетком у 11 часова. Комисија ће још једном усмено саслушати све подносиоце примедби а обрађивач плана је дужан да одговори да ли је примедба основана или не и после тога комисија на затвореној седници доноси коначну одлуку – каже Трипковић.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И...
ИСПОД МОСТА НА ШТИРИ - Топловод где му место није
data-matched-content-ui-type="image_card_stacked" data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"