Без поезије, вина и љубави живот би био непотпун – порука је коју су упутили винари у Лозници на изложби вина и винарија која је данас (11. маја) приређена у Музеју Јадра. Четрнаест познатих узгајивача винове лозе и произвођача вина из Србије и Македоније одазвало се позиву домаћина Центра за културу „Вук Караџић“, који већ трећу годину организује манифестацију под називом „Приче о вину“, а која привлачи све већу пажњу посетилаца, али и излагача.
- Отворили смо врата Музеја Јадра за изложбу вина и винарија, а после две године ово данас је већ прави сајам. Сматрамо да је ово право место за такав скуп јер се ту говори о историјату вина, најстаријем алкохолном пићу, његовој културолошкој страни, а и наш град је добио своје име по виновој лози, што је разлог више за такву манифестацију – рекла је Снежана Нешковић Симић, директорка Центра за културу на отварању изложбе.
Све учеснике је у име градске управе поздравио Радован Дивнић, заменик градоначелника, пожелевши им успех у даљем раду и упутивши им позив да и наредних година буду гости Лознице.
- Ова манифестација ће сигурно прерасти у традицију јер заинтересованост постоји. Наши суграђани могу бесплатно да дегустирају вина, али и да одаберу она која ће купити за своје потребе. Град ће подржавати овај скуп и учинити све да он постане још садржајнији – рекао је Дивнић.
Лозничани су од 16 до 22 сата могли да дегустирају вина винарија из Ирига, Смедеревске Паланке, Ковиља, Сремских Карловаца, Књажевца, Ваљева, Лознице, Ердевика, Велике Хоче (КиМ), а први пут су се представиле и винарије из Неготинске Крајине „Матаљ“, „Винарија манастира Буково“ и „Вимид, као и винарија из Струмице (Северна Македонија).
- Македонија је позната по винима, а винарија „Грозд“ располаже са 700 хектара засада и једна је од већих на Балкану. Вина извози у Немачку, Аустрију, Француску и друге земље ЕУ, а тренутно осваја српско тржиште. Најпродаваније вино је „Вранац“, док је међу траженијим и полуслатко вино „Таис“, које је врхунског квалитета. Јефтинија су „Мускат Хамбург“ и „Смедеревка“, а имамо око 30 различитих врста вина – каже Миодраг Љубинковић, заступник винарије за Србију и БиХ.
И Манастир Буково од свог постанка производи вино. Заступник ове винарије истиче да је последњих десетак година, доласком младог монаштва, она значајно обновљена и да је брзо постала позната и ван наших граница.
- Препознатљива је црна тамјаника, опевана и у песмама, а ту су и друге врсте црног и белог бина. Прошле године Манастир Буково био је позван на Сајам малих винара у Италији где је оставио одличан утисак, а на овим теренима свакако има једну од најстаријих винарија – каже Милан Петровић.
У име винара домаћине и посетиоце поздравио је Саво Јојић, власник винарије „Мачков подрум“ из Ирига, истичући да је Лозница једини град у Србији који у музеју организује овакву изложбу.
- Посећујем многе скупове у региону и зато могу да потврдим да ретко где винари имају услове као у Музеју Јадра. Нама који производимо вино овде није приоритет зарада, већ ширење приче о том пићу, о култури пијења вина и могућностима за развој ове привредне гране. Порука овог скупа је да живот не би био потпун без три ствари – поезије, вољене особе и доброг вина – рекао је Јојић.
Управник Музеја Јадра и покретач манифестације Горан Вилић одржао је предавање о развоју винарства и подсетио да је Лозница бојажљиво кренула са „Причама о вину“, али да је све већи одјек манифестације и међу винарима и међу суграђанима.
- Прошле године изложбу је у музеју посетило око 800 људи, а било је 11 винарија. Данас их је 14, што је и максимум за овај простор, а осам их је први пут на изложби. Заступљени су скоро сви виноградарски региони, а и Лозница такође има свог представника „Винарију Ракић“ – казао је Вилић.
Током изложбе за музички програм био је задужен лознички акустични оркестар „Боеми“.
С.П.
ПРОЧИТАЈТЕ И...
НА ТАКМИЧЕЊУ У НОВОМ САДУ - Хору гимназије прва награда
У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ - Грујићу “Златна буклија” за ауторски филм
data-matched-content-ui-type="image_card_stacked" data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"