Реч из наслова протеклих дана толико пута се могла чути у Србији и региону да је просто невероватно како до сада на њу нисмо обраћали толико пажње. Ова природна појава је створила толико проблема грађанима да су чак и они здрави почели да брину више о свом здрављу убеђени да ће им разне маске преко лица у томе помоћи. Отежан је саобраћај због слабе видљивости, а клизави коловози додатно су створили главобољу возачима. Као и у много других случајева, скоро хорски и под строгом диригентском палицом, многи медији су уз маглу закачили огромну загађеност ваздуха и онда су кренуле телевизијске емисије, дебате, трибине, извештаји са терена, коментари на друштвеним мрежама, објашњења стручњака, метеоролога, медицинара, али и прозивке одговорних министара што “дремају” и не оглашавају се поводом оваквог стања.
Иако по дефиницији магла представља кондензовану водену пару у атмосфери при површини тропосфере и по свом саставу се разликује од облака једино по месту где се јавља, о њој су ових дана испредане приче такве да су код већине људи могле једино побудити сећања на истоимени амерички хорор филм из 1980. режисера Џона Карпентера, са Адријаном Барбеу, Џејми Ли Кертис, Томом Аткинсом, Џенет Ли и Халом Холбруком у главним улогама. Многи памте сцене када невероватно густа магла, која иде спрам правца кретања ветра, са собом доноси духове настрадалих морепловаца који желе да униште сваког ко им се нађе на путу. Водитељка једне радио станице са светионика покушава да помогне грађанима саветујући их где да беже од магле, све док и сама не буде угрожена... Ко не памти филм “Магла”, можда се сећа скечева из “Топ листе надреалиста” и оног када др Неле Карајлић, Ђура, Зенит, Минка и остали покушавајући да дочарају густину магле у Сарајеву изговарају чувену реплику - Магла је таква да и птице ходају пешке. Ову реченицу је користио и Лане Гутовић у свом кабареу током деведесетих, а данас су је искористили бројни ТВ водитељи јављајући се уживо у програм са београдских, новосадских или ваљевских улица. Неки су додали и реченицу да због магле, ко не мора, не излази из куће! Да ли је смог или магла, водила се полемика и на фејсбуку, да ли је опасно по здравље такође су вођене бројне дискусије, али се, ипак, могло утврдити да хируршке маске, које су многи ставили, не обезбеђују скоро никакву заштиту од честица које нас обасипају ако изађемо из својих станова. Е, онда је почела потрага за квалитетнијим и уместо да их тражимо у апотекама, препоручено је да их потражимо у фарбарским радњама. Ваљда се тамо продају маскице “способне” да сачувају организам од најјачих гасова и честица.
Лозничани су се присетили времена када су у граду радиле фабрике, а домаћице јануара, али и других месеци током године, када су ујутро отварале прозоре да проветре собу, а на симсу затицале црни талог. Снег је добијао црну покорицу, као торта фил на кори, а бели веш је, најчешће, морао на ново откувавање. Међутим, нико није причао о здрављу а још мање да је магла уз дим из оџака “саучесник” у његовом нарушавању. Можда те рачуне данас плаћамо све чешћим посетама лекарима, али не сумњам да има много оних који би радо сат померили уназад и с радошћу ранили на посао у “Вискозу”, “ФАК”, “Зајачу” или неку другу фирму. Срљали би у фабрике као осамнаесте Хрвати у уједињење са Србима - “као гуске у маглу”. Загађеног ваздуха је било увек, али данас, када скоро свако има по два половна аутомобила увезена из ЕУ и када се у све то умеша и политика, онда прича добија обрисе као зафрканција “Надреалиста” с краја осамдесетих. Знате ону сцену када усред густе магле и дима, под гас маскама, новинар анкетира пролазника питањем шта је кључни проблем у овом тренутку у Сарајеву, мислећи на угроженост животне средине а овај, онако нашироко, објашњава да треба изменити изборни систем, да треба ово и оно, баш у маниру политичара демагога. Зато се ваљда и каже да нам често политичари продају маглу уместо переца и јогурта.
Како год, остаје нам да се провлачимо кроз живот као кроз маглу као тесто густу и понекад уживамо уз песму “Магла свуда, магла око нас” Јосипе Лисац, која ће баш овом темом обојити 14. фебруара концерт у Београду на којем прославља свој седамдесети рођендан. Живи били!
Слободан Пајић
ПРОЧИТАЈТЕ И...
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type="image_card_stacked" data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"