Прве јунске суботе навршило се годину дана од смрти Синана Сакића, једног од најпопуларнијих интерпретатора народне музике на просторима бивше Југославије који је сахрањен у родној Лозници на муслиманском гробљу. На годишњицу његове смрти, крај уређеног простора око гроба, затекли смо цвеће али и једну грамофонску плочу из најплодоноснијих дана популарног певача. Издржала је сунце, кишу, снег, ветар и уместо споменика, који још увек није подигнут, указује на вечну кућу човека који је важио за једног од најемотивнијих певача.
Занимљива је прича о тој грамофонској плочи. Дан пре сахране донео ју је човек који се представио као велики поштовалац Синанове музике.
- Нико није знао ко је тај човек, а он је више од 24 сата провео у дворишту Сакића, где су многи долазили да изјаве саучешће, и није се померао. Држао је у загрљају ту грамофонску плочу и после сахране је само пришао и оставио је на мезару. Ето, плоча је преживела све временске прилике, баш као и Синанове песме, које ће још дуго трајати - каже Зане Шаулић, близак рођак Синана Сакића.
И људи који одржавају муслиманско гробље кажу да ретко прође дан а да неко не дође на гроб покојног певача. Неко остави цвет, а неки се само кратко задрже да му одају почаст.
- На сцени је провео четири деценије и био један од најтиражнијих певача. Плоче и касете, као и концерти били су распродавани уз минималну рекламу, а волели су га подједнако у Београду. Шапцу, Сарајева или Мостару. Сви који га знају, памтиће га по доброти, а у музичке висине га је винуо Властимир Мркоњић, спикер и водитељ некадашњег Радио Подриња, где је Синан доносио вруће снимке из студија, који су постајали хитови и пре званичног објављивања - сећа се Владан Даниловић, пријатељ покојног певача.
С. П.
ПРОЧИТАЈТЕ И...
ПОСЛЕ ГОДИНУ И ПО ДАНА ОД ПОБЕДЕ У ’'ЗГИБ ЗОНИ’' – Награда, најзад, у Лозници
ОД 12. ДО 16. ЈУНА – Програми за Дан града
data-matched-content-ui-type="image_card_stacked" data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"