ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (1) – Зашто је важно да знаш?

ГРАДСКИ БУЏЕТ – НАШЕ ПАРЕ (1) – Зашто је важно да знаш?

Буџет је најважнији годишњи документ сваке локалне самоуправе и све у вези са њим – од планирања, усвајања, ребаланса до периодичног и завршног  извештаја о његовој реализацији, јесу информације од прворазредног јавног значаја  јер од прихода и расподеле буџетских средстава, суштински зависи квалитет живота грађана у локалној заједници

Јавне расправе пружају могућност грађанима да се директно укључе у процес доношења одлука, што је и једно од основних начела Европске повеље о локалној самоуправи, а усвајањем измена и допуна Закона о локалној самоуправи 28. јуна ове године, оне постају обавезни део процеса буџетског планирања. Ово је врло важна одлука за демократизацију друштва пошто јавне расправе подижу видљивост буџетског процеса и омогућава свим пореским обвезницима да изнесу предлоге које сматрају важним за развој заједнице. Поред тога, јавне расправе доприносе подизању поверења између грађана и локалних власти, а истовремено представљају и један од механизама за превенцију корупције.

Да се зна на време

Истовремено, јавни дијалог је и прилика да грађани поставе врло важно питање – колико ће нас коштати буџетски план? Одговор на то питање крије се у структури изворних јавних прихода коју, између осталих, чине локални порези, градске административне таксе, локалне комуналне таксе, накнада за коришћење грађевинског земљишта, накнада за уређивање грађевинског земљишта, накнада за коришћење природног лековитог фактора, боравишне таксе, накнада за заштиту и унапређење животне средине; приходи од давања у закуп имовине, новчане казне изречене у прекршајном поступку за прекршаје прописане актом Скупштине града. Све то плаћају грађани и привредници, а  већ у предлогу буџета може да се види да ли локална самоуправа у наредној години планира повећање тих “дажбина”.  Само добро информисани грађани могу  да кажу да ли они сматрају да је то за њихов стандард подношљиво и оправдано. Наравно, и да ли је довољно то што им се нуди заузврат.

Прошле године, у ово време,  у сусрет буџетској 2018, за пет дана организовано је десетак јавних расправа у већим месним заједницама и са удружењима грађана. Таква брзина, међутим, не оставља довољно простора ни да се грађани информишу о планираном догађају, али ни да се припреме за ваљане расправе.

Према речима Зорана Томића, начелника Одељења за финансије и локалну пореску администрацију, припреме за доношење буџета за наредну годину почеле су још у јуну када је буџетским корисницима послато упутство да до 1. септембра сачине и доставе своје финансијске планове, а на основу тога, параметара из ресорног министарства, планова локалне самоуправе и предлога из јавне расправе, до 23. новембра требало би да буде познат и Нацрт буџета, који ће се после изјашњавања Градског већа, до 15. децембра наћи и пред одборницима.

Видљиво, разумљиво, подстицајно

Судећи по интернет страницама, градови и општине у Србији, осмислили су разне варијанте како да грађане заинтересују да се укључе у процес креирања буџета, па су многи сваку фазу тог посла учинили јавном објавама на највидљивијим местима  на својим порталима. У Чачку, на пример, на званичном сајту града постављена је анкета “Наши приоритети у 2019. години” чијим попуњавањем грађани могу предложити пројекте које би град требало да реализује у следећој буџетској години.

Још једна добра пракса која се годинама негује у Србији, а која још увек није зачета у Лозници јесте израда Грађанског буџета, као инструмента за повећањје видљивости  на који начин и у које сврхе ће се користити јавна средства. Неке локалне самоуправе просто објаве основне податке како би се могла водити ваљана јавна расправа о предлогу буџета, а неке иду и корак даље  припремајући и графички занимљиве водиче за грађане у којима  представљају надлежности и начин финансирања послова који се обављају у њиховим општинама и градовима, али и држави, пошто и Министарство финансија објављује такав документ. Имајући у виду да је буџетско штиво писано бирократским и грађанима неразумљивим речником и појмовима, као и да многи одборници не знају шта тачно  значе поједине класификације, овај модел доприноси да се на једноставан и разумљив начин прикаже буџет са информацијама о  приходима и примањима, расходима и издацима, изворима финансирања, буџетским корисницима, али и планираним капиталним инвестицијама, задужењима. Још када се планиране позиције упореде са оствареним у текућој години, сваки грађанин може да добије потпуну слику финансијских прилика што доприноси и бољем разумевању да ли су наше потребе прече од потреба других што у крајњем случају доприноси и да се из јавних расправа не изроди само листа лепих жеља него и објективан план, као и у свакој одговорној породици.

Уколико и ви имате идеју о приоритетним пословима и издвајањима у Лозници у наредној години, јавите нам на redakcija@loznickenovosti.com, а ми ћемо ваше предлоге проследити градској управи.

Градски буџет чине паре свих грађана и привредника Лознице и када се у њега сливају и када се из њега троше – зато је важно да се зна и како.

ЕЛН

Илустрација преузета са сајта Града Пирота

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )