СПОРТОМ ДО ЗДРАВЉА – ШКОЛСКИ СПОРТ (1) – Неактивност – утабана стаза до лекара

СПОРТОМ ДО ЗДРАВЉА – ШКОЛСКИ СПОРТ (1) – Неактивност – утабана стаза до лекара

На подручју општине Мали Зворник 35 одсто ученика има деформитет кичме, 25 одсто деформитет стопала, а 20 одсто је гојазно, што показује размеру проблема које проузрокује неактиван живот. У периоду интензивног раста деца би требало да буду активна како би се развијала правилно, а школски спорт је ту од огромног значаја. У наредним бројевима ЛН ће кроз пројекат “Спортом до здравља – школски спорт”, који подржава Општина Мали Зворник, осветлити проблем и потражити решење

Модерна времена одувек су са собом доносила промене, а млади су увек били они који су их најбрже прихватали и који су на њиховим крилима хрлили напред. Тако је и данас, али у ово наше време технологија напредује толиком брзином да ју је тешко и пратити, а са собом не доноси само напредак, већ и проблеме. Док с једне стране отвара неслућене могућности, са друге, као никада пре, све више човека спутава и чини га тромим, а то најтеже последице оставља на децу и младе. Све мање времена проводи се у физичким активностима, а све више “дружећи” се са рачунарима, таблетима, “паметним” телефонима… На тај начин физичка активност, као један од најзначајнијих чинилаца у превенцији и лечењу разних обољења и нездравих стања попут хроничних незаразних болести и гојазности, нестаје из њихових живота и урушава темеље на којима се гради здравље одраслог човека.

Трећина деце има деформитет кичме

Како је школа једино место на којем су деца и млади на часовима физичког васпитања принуђени да буду активни, јасан је њен значај у решавању овог проблема. На подручју Општине Мали Зворник ради пет основних и средња школа, а у школској 2016/2017. години наставу је похађало укупно око 1.100  ученика од чега су нешто више од четвртине средњошколци. Малозворнички Дом здравља сваке године ради систематске прегледе школараца, а резултати указују на размеру проблема које физичка неактивност проузрокује.

– Деформитети кичменог стуба и стопала, као и гојазност на високом су нивоу. Овогодишњи резултати показују да 35 одсто ученика, дакле више од трећине, има деформитет кичменог стуба, четвртина има деформитет стопала, а петина је гојазна и то указује на потребу за предузимањем мера како би се променио начин живота. Неопходно је смањити седење за компјутером и испред телевизора, а повећати физичке активности и бављење спортом. Ови резултати обухватају сву децу и младе школског узраста од првог основне до четвртог разреда средње школа, а најугроженији су ученици петог и седмог разреда, али, без претеривања, може се рећи да су сви основци у тој групи – каже начелница Педијатрије у Дому здравља докторка Бранка Максимовић.

У периоду када интензивно расту, деца не знају како да се поставе и понашају како би предупредила деформитете, а нездрав стил живота који на прво место ставља “паметни” телефон и рачунар додаје им килограме, криви им кичму, а не криви табане. Докторка Бранка каже да се онима код којих се уоче деформитети прописује терапија, упућују се код физијатра и дају им се савети о томе како се здраво хранити и вежбати. Срећом, контролни прегледи показују да се стање поправља код оних који се придржавају датих упутстава.

– У перидоу развоја добро је да се деца баве спортом, гимнастика је одлична за формирање комплетног тела јер ангажује све мишиће, али је добро и бављење било којим спортом који захтева физичко ангажовање. Пливање је исто тако изузетно добар спорт и саветујемо да се њиме баве кад год је то могуће – каже др Бранка.

Добре навике стичу се у детињству

Иако је Мали Зворник мала општина, прилике за бављење спортом нису такве. Деца и млади могу тренирати фудбал у четири фудбалска клуба, три на подручју сеоских месних заједница, и један клуб малог фудбала, а ту су и мушки и женски одбојкашки клубови као и три карате клуба. Кајакашки клуб чека поновно активирање. Поред тога, изузетно су повољне околности за бављење рекреативним спортом с обзиром на то да се на подручју Малог Зворника налазе и језеро и планине. Свакако би већем активирању младих допринело и постојање клубова у другим спортовима, кошарци, рукомету, стоном тенису… али ти спортови чекају да се појаве ентузијасти који ће их покренути, а дотада ту су школе да децу упознају и са њима.

Значај школа још је већи зато што спортски клубови наплаћују чланарину, а то утиче и на број деце која активно тренирају па је онда школски спорт тај који омогућава свима да се активирају, без обзира на материјално стање. Школе представљају идеално место за развој спорта, а неизбежан тимски рад на часовима физичког има важну улогу за децу школског узраста. Уз правилно усмеравање, ђаци уче како да се смењују са члановима своје екипе, како да поштују школске другове и уважавају правила. На тај начин они стичу и осећај одговорности за заједницу. Редовна физичка активност неопходна је за физички, ментални, психолошки и социјални развој. Добре навике се развијају рано, а истраживања су показала да ће физички активна деца највероватније остати активна и када одрасту.

У наредна три броја Лозничких новости кроз пројекат “Спортом до здравља – школски спорт”, који подржава Општина Мали Зворник, утврдиће стање спортске инфраструктуре у школама и шта се може учинити да се оно побољша, колико школа доприноси активирању деце, а потражићемо и оне који су кроз спорт успели да се остваре како бисмо њиховим примером подстакли и друге да крену тим путем.

 ЕЛН

 Пројекат подржава Општина Мали Зворник

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )